SPEED

Ekstataza związana z płynięciem a właściwie lotem to uczucie które towarzyszy chyba każdemu kto pierwszy raz w życiu popłynął na desce w ślizgu. Płynąć szybciej i szybciej to marzenie każdego początkującego windsurfera. Speedsurfing polega właśnie na dążeniu do osiągania jak największych prędkości. Odczucia prędkości jakie towarzyszą żeglowaniu na wąskiej speedowej desce wisząc w trapezie centymetry nad wodą osiągając prędkości przekraczające 40 kts jest nieporównywalne do niczego innego.

Pierwszy rekord prędkości na desce pochodzi z 1977 roku i należy do Holendra Derk Thijs który osiągnął prędkość 19,09 kts na windgliderze. Do roku 2004 pomiar prędkości w zawodach speedowych opierał się na rejestracji czasu przejazdu danego odcinka (najczęściej 500m) za pomocą kamer video współpracujących z fotokomórkami. Z oczywistych względów organizacja zawodów wymagała odpowiedniej infrastruktury i sporych nakładów. Wraz ze wzrostem popularności naręcznych odbiorników GPS przystosowanych do mierzenia prędkości otworzyły się nowe możliwości dla szerszego grona amatorów speedu. Teraz każdy posiadacz odpowiedniego urządzenia może czerpać przyjemność z poprawiania swoich wyników prędkościowych.

Dzięki stronie GPS-Speedsurfing.com mamy możliwość porównywania swoich wyników z najlepszymi zawodnikami na świecie, ustanawiania rekordów życiowych, rekordów spotu czy nawet rekordów krajowych. Chyba wszystkie zawody speedowe na świecie poza Luderitz Speed Challlenge są obecnie rozgrywane w oparciu o GPS.

Speedsurfing to nie tylko sprzęt i testowanie jego ustawień (choc ma to ogromne znaczenie) ale także nieustanne śledzenie prognozy pogody w oczekiwaniu na ten jeden dzień gdy siła wiatru, jego kąt, poziom wody zadziałają na danym spocie perfekcyjnie pozwalając pobić swój upragniony rekord. W pewnym sensie speedsurfing ma odrobinę tej surfingowej magii która sprawia, że podróżuje się po całym świecie w poszukiwaniu idealnych warunków do pływania. W przeciwieństwie do surfingu potrzebny jest bardzo silny wiatr i idealnie płaska woda czyli dwa czynniki bardzo trudne do pogodzenia.

KALENDARZ PSW

Październik 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

WAŻNE INFO

ARCHIWUM PSW

POLSKIE STOWARZYSZENIE WINDSURFINGU

ul. Podmiejska 19 | 01-498 Warszawa |NIP: 522-27-98-024

KONTAKT