powrót do Aktualności

Zmiana dech u Maćka

Maciej Rutkowski poinformował niedawno środowisko windsurfingowe o zmianie jednego ze sponsorów. Korzystając z okazji postanowiliśmy sprawdzić temat i zapytać o plany na sezon 2019.

W Nowym Roku idzie nowe. Już nie NoveNove, a nowe deski. Na czym Maciej Rutkowski będzie się ścigał w sezonie 2019?

W 2019 będę pływał na deskach FMX Racing. To nowy projekt byłego shapera NoveNove, rekordzisty świata i wicemistrza świata Finiana Maynarda.

Przygoda z poprzednią marką była krótka, jak wygląda kontrakt z nowym sponsorem?

Do tej pory zawsze w karierze podpisywałem roczne kontrakty. Zawsze wierze ze w kolejnym roku osiągnę więcej, w związku z czym moja wartość urośnie. I do tej pory tak było. W NoveNove była na tyle dobra synergia, że byłem gotów podpisać na 2 lata, ale odejście Finiana wszystko zmieniło.

Zależy Ci nie tylko na startach i odnoszeniu sukcesów, ale również na wspieraniu rozwoju marek na jakich się ścigasz, jaką rolę będziesz pełnił w nowym teamie?

Przede wszystkim mam być numerem jeden jeśli chodzi o ściganie. Ale będę miał też duży wkład w rozwój desek. Oczywiście w slalomie więcej doświadczenia ma Finian, ale przez ostatnie 12 miesięcy pokazał że potrafi słuchać i nie wszystko musi być tak, jak on chce. Natomiast jeżeli chodzi o foila, to już deska 2019 jest oparta w 100% na moich pomysłach i feedbacku z zeszłego roku.

Jeśli chodzi o żagle, to zostajesz z dotychczasową firmą. Czy masz już przygotowany sprzęt na najbliższy sezon i jak zaawansowane prace są już pod kątem kolejnych lat?

Tak, z Challengerem super nam się współpracuje. Wsadziłem dużo serca w rozwój żagli 2019 i nie byłbym w stanie znieść nie używania moich dzieciątek. Jeżeli chodzi o to, gdzie jesteśmy z R&D, to właśnie jestem na Teneryfie i kończymy tu model foilowy 2019 (deadline rejestracji do PWA jest przesunięty z „normalnego” 1 listopada na 1 marca dla dyscypliny foil, bo decyzje o tym, jaki to ma być sprzęt zapadły dopiero w lipcu), i mamy pierwszą generację prototypów Aero+ (model slalomowy) 2020.

Przejdźmy do planów sportowych, jakie cele postawiłeś sobie na rok 2019?

Chciałbym ścigać się na miarę swoich możliwości. To wbrew pozorom bardzo wysoki cel.

Kalendarz startowy w PWA masz napięty, czy znajdziesz jednak czas na pokazanie się na zawodach krajowych?

Jasne, na Mistrzostwach Polski będę na pewno, może na kilku innych imprezach też. Wyjazd do Pucka, czy na Półwysep nie wymaga wielkiego planowania, wiec takie decyzje najczęściej podejmuję w ostatniej chwili. A z reszta w Pucku mamy też Mistrzostwa Świata Formuła Foil. Po tym, jak w zeszłym roku nie udało się wystartować z powodów formalnych, w tym roku poruszyłem niebo i ziemie żeby to się nie powtórzyło. Wygląda na to, że widzimy się w Pucku!

 Kontakt Polskie stowarzyszenie windsurfingu

ul. Podmiejska 19
01-498 Warszawa
NIP: 522-27-98-024
Zobacz pełne dane teleadresowe