powrót do

Medale Mistrzostw Polski Juniorów i Mastersów w klasie OFR rozdane!

W Pucku zakończyły się Mistrzostwa Polski Juniorów i Mastersów w klasie Open Foil Race. Jak zwykle to żeglarskie miasto nie zawiodło i przywitało uczestników regat wspaniała pogodą i godnymi warunkami na akwenie Zatoki Puckiej. Na starcie stanęło 62 żeglarzy, tych najmłodszych i tych najstarszych.

Wszystkich tych, co mocno zaangażowali się rozwój Foila w Polsce, na pewno ucieszył widok młodej floty. Do rywalizacji w gronie juniorów przystąpiło 37 zawodników i 13 zawodniczek! Dla porównania warto podać, że rok temu było to 8 + 1. Rywalizacja w gronie juniorów była bardzo zacięta i stała na najwyższym poziomie, bo w walce o medale byli zawodnicy, którzy w Pucharze Polski plasowali się na czołowych miejscach wśród seniorów. Z tej rywalizacji zwycięsko wyszedł Kamil Manowiecki, który dość niespodziewanie pokonał dotychczasowego dominatora wśród juniorów, jakim był Michał Polak. Trzecie miejsce zajął obrońca tytułu przed roku Dominik Lewiński. Na wyróżnienie zasługuje również ten czwarty w klasyfikacji generalnej – Antoni Siwek, który od początku tego sezonu zanotował bodajże największy postęp. W rywalizacji juniorek dość pewne zwycięstwo odniosła Pola Wawrzyniak, która pokonała również doskonale żeglującą Aleksandrę Wasiewicz o 9 punktów. Pozostałe zawodniczki miały już znaczą stratę punktową. Pewną brązowego medalu wydawała się być Linda Falkiewicz, jednak kontuzja odniesiona jeszcze na brzegu uniemożliwiła jej startu w niedzielę. Trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski zajęła Anna Igielska.

Pasjonującą walkę o medale mogliśmy obserwować również wśród Mastersów. Tu chodziło nie tylko o bezpośrednie pojedynki na wodzie, ale o wyścig z czasem. Faworytem do złota był Bartek Kwiek, zdobywca Pucharu Polski 2019. Niestety obowiązki zawodowe uniemożliwiły mu dotarcie do Pucka w czwartek. Stracił na tym 5 wyścigów, które musiał odrobić w ciągu kolejnych trzech dni regat. Pech chciał, że w piątek wiatru było jak na lekarstwo i odbył się tylko 1 wyścig, który zwyciężył Witold Dudziński, wyprzedzając lidera po pierwszym dniu zmagań Pawła Dittricha. W weekend warunki wiatrowe na Zatoce Puckiej uległy wyraźnej poprawie. Wiało z zachodu szkwaliście od 10 do 20 węzłów. Wspomniany Bartek Kwiek żeglował prawie koncertowo, wygrywając 10 wyścigów. Czasem „prawie” robi sporą różnicę i tak też było i tym razem. W wyścigu nr.12 popełnia falstart, wylatuje z wyścigu i traci w tym samym medal Mistrzostw Polski. Mistrzem kraju zostaje Pawła Dittrich, dla którego należą się duże gratulacje, bo do regat przystąpił z kontują ręki. Srebrny medal wywalczył Witold Dudziński, a brązowy Sławomir Buchholz. Okazja do rewanżu już od piątku w Rewie, gdzie rozpoczną się Mistrzostwa Polski Seniorów OFR.