powrót do Aktualności

W Szwajcarskiej miejscowości Silvaplana zakończyły się Mistrzostwa Europy w klasie iQFoil. Po wyścigach eliminacyjnych oraz finałowych, do decydującego rozstrzygnięcia wyłoniono TOP-12 kobiet i mężczyzn. Tutaj zaczynały się prawdziwe emocje, bo walka o medale zaczynała się od początku, bez wcześniejszych punktów. W pierwszym wyścigu z tej dwunastki dalej przechodziło 8 najlepszych. W kolejnym wyścigu z tej ósemki do wielkiego finału wchodziło czterech. Koniec końców wielka czwórka, w jednym, decydującym wyścigu walczyła o podział medali.

Zaczęło się nerwowo, bo w pierwszym wyścigu mężczyzn trzech zawodników było na falstarcie, w tym Przemek Miarczyński, którzy zostali wykluczeni z dalszej rywalizacji. W powtórzonym wyścigu było wiadomo, że tylko 1 z tej 9 odpadnie. Początkowo było dobrze, Maciek Rutkowski płynął koło 5-6 miejsca, dającego mu awans do półfinału. Niestety na akwenie wiało bardzo słabo, a Maciek stanął na moment bez wiatru, co pozbawiło go szans na walkę o awans. Podobnie było w wyścigu kobiet. Dobrze żeglowała Karolina Lipińska, przechodząc do dalszej rywalizacji. Niestety dla Mai Dziarnowskiej zabrakło tego jednego szkwału i odpadła z gry o medale.

W półfinale emocje sięgały zenitu, szczególnie u pań, gdzie mieliśmy naszą reprezentantkę. Karolina żeglowała wspaniale, by na dolnym znaku, podobnie jak jej rywalki, stanęła bez wiatru. Sędziowie przerwali wyścig. W biegu powtórzonym nasza kadrowiczka była bliska awansu, ale drobny błąd techniczny na ostatniej boi pozbawił jest tej życiowej szansy. W finale, podobnie jak we wcześniejszych Mistrzostwach Świata, triumfowała Francuzka Helene Noesmoen. Finały mężczyzn, z powodu słabnącego wiatru, również były wstrzymywane. Ostatecznie, po modyfikacji trasy, udało się dokończyć zawody. W wielkim finale początkowo walczył Goyard i Koerdel, Badloe pozostawał z tyłu. Jednak ostatnia prosta do mety, wykorzystany szkwał i na ostrej pompie Holender wchodzi na metę pierwszy, i zdobywa historyczne Mistrzostwo Europy iQFoil.

To były wspaniałe regaty, dające wiele emocji dla kibiców. Urozmaicenie tras i dodanie slalomu na pewno uatrakcyjniło rywalizację. Czas wyciągnąć wnioski i być może co nieco odtworzyć to na naszym krajowym podwórku.

Mężczyźni:
1 NED-9 KIRAN BADLOE
3 GER-220 SEBASTIAN KOERDEL
2 FRA-465 NICOLAS GOYARD
4 FRA-152 TOM ARNOUX
5 SUI-63 ELIA COLOMBO
6 FRA-53 CLEMENT BOURGEOIS
7 ITA-140 MATTEO IACHINO
8 BRA-7 MATEUS ISAAC
9 POL-23 MACIEK RUTKOWSKI
10 FRA-3 THOMAS GOYARD
11 NED-20 AMADO VKIESWYK
12 POL-126 PRZEMYSLAW MIARCZYNSKI

25 POL-82 PIOTR MYSZKA
27 POL-28 RADOSŁAW FURMAŃSKI
54 POL-72 KAMIL MANOWIECKI
65 POL-42 MICHAL POLAK
77 POL-636 DOMINIK LEWINSKI

Kobiety:
1 FRA-57 HÉLÈNE NOESMOEN
2 GBR-529 ISLAY WATSON
3 NED-3 LILIAN DE GEUS
4 ISR-2 DANIELA PELEG
5 ESP-5 MARINA ALABAU
6 HUN-11 SÁRA CHOLNOKY
7 ISR-19 NOY DRIHAN
8 POL-303 KAROLINA LIPINSKA
9 PER-50 MARIA BELÉN BAZO
10 FRA-712 MANON PIANAZZA
11 ESP-3 BLANCA ALABAU NEIRA
12 POL-7 MAJA DZIARNOWSKAKontakt Polskie stowarzyszenie windsurfingu

ul. Podmiejska 19
01-498 Warszawa
NIP: 522-27-98-024
Zobacz pełne dane teleadresowe