powrót do Aktualności

Chciałbym zostać Mistrzem Świata

Czy można uprawiać jednocześnie surfing i windsurfing na najwyższym poziomie? Zdaje się, że jest możliwe, a najlepszym przykładem jest Adam Warchoł POL-111. Poznajmy tego młodego zawodnika i jego wielkie marzenia.

Oglądając Twoje zdjęcia lub filmiki można dostać rozdwojenia jaźni, jesteś surferem, czy windsurferem?

Przede wszystkim kocham fale!! Uwielbiam windsurfing i surfing tak samo!

Ile czasu spędzasz na wodzie? Czy na czymś konkretnym się koncentrujesz, czy zależy to od warunków na wodzie, nastroju, dyspozycji dnia?

Zawsze mam dobry nastrój i nastawienie przed pływaniem. Pływanie to dla mnie ogromna przyjemność i dobra zabawa. Pływam bardzo dużo, prawie codziennie po kilka godzin. W zależności od warunków, jeśli są fale a nie ma wiatru idę na surfing, jak są fale i wiatr pływam wave na windsurfngu, a jak nie ma fal a jest wiatr pływam freestyle na windsurfingu.

Bardzo trudno jest pogodzić windsurfing z surfingiem na wysokim poziomie. Wszystko zależy od miejsca, w którym się mieszka i trenuje. Ja mieszkam w Tarifie, gdzie jest dużo wiatru ale z falami jest dużo gorzej i gdy pojawiają się fale, najczęściej musisz dokonywać wyboru pomiędzy wave a surfingiem. Obecnie trenuję na Maui, jest to wymarzone miejsce gdzie mogę trenować równocześnie surfing i windsurfing.

foto: Martin Caprile

Czytając informacje o Tobie dowiadujemy się, że chciałbyś być zawodowym surferem i startować na Igrzyskach, a także zostać mistrzem świata w windsurfingu w jeździe na falach.

Tak, chciałbym zostać Mistrzem Świata w windsurfingu wave, marzę aby pływać na największych falach (Jaws, Nazare…) zarówno na surfingu jak i na windsurfingu. Chciałbym też zacząć startować w zawodach surfingowych WSL i rywalizować z najlepszymi.

Jesteś bardzo młody, wszystko jeszcze przed Tobą, kto kieruje Twoja karierą, kto Ciebie wspiera?

Oczywiście największy wpływ mieli moi rodzice, którzy od początku mnie tak wspaniale wspierali i robili wszystko, abym mógł dążyć za moimi marzeniami. Moim menadżerem jest mój Tata i on kieruje moją karierą sportową.

Mam wspaniałych sponsorów, Goya Windsurfing, Quatro Windsurfing, KTsurfboards, MFChawaii. Dostarczają mi fantastyczny sprzęt dostosowany do moich potrzeb. Są wspaniali, nie wyobrażam sobie lepszych sponsorów w zakresie sprzętu windsurfingowego i surfingowego. Dzięki ich zaproszeniu i pomocy mogłem wyjechać na Maui. W Polsce wspiera mnie Baltica, wielcy pasjonaci i promotorzy surfingu w Polsce, nasza współpraca układa się super!!

foto: Jimmie Hepp

Przebywasz obecnie na Hawajach, zdradzisz nam szczegóły Twojego wyjazdu?

Zawsze moim marzeniem było pojechać na Maui, a teraz to rzeczywistość!! Hawaje mają jedne z najlepszych fal na świecie i mogę trenować zarówno surfing jak i windsurfing. Robię po kilka sesji dziennie. Jest fantastycznie. Foki, żółwie i wieloryby pływające koło Ciebie, egotyczne owoce, tropikalny klimat… Prawdziwy raj.

Jeśli chodzi o pływanie to bywam w różnych miejscach. Jedno z nich to Hookipa, która jest taką mekką windsurfingu na falach i naprawdę, niesamowity spot, zarówno na windsurfing jak i na surfing. Udało mi się też zaliczyć spot zwany Waiehu i na nim kilka super pływań przy lewym kierunku (portack) co nie jest za częste na Maui. Na surfingu też już byłem kilka razy na bardzo znanym spocie no i chyba najlepszym na Maui, zwanym Honolua Bay. Planuję też wybrać się na Jawsy, chciałbym tam popływać zarówno na surfingu jak i windsurfingu, no i czekam na następny duży swell.

Jakie plany sportowe na ten rok, gdzie planujesz wystartować, czy kibice z Polski będą mogli zobaczyć Ciebie na naszych akwenach?

Planów na ten rok mam bardzo dużo, nie wiem czy wszystkie uda mi się zrealizować. Planuję: pełny cykl zawodów windsurfingowych wave w ramach Mistrzostw Świata PWA, start w zawodach windsurfingowych wave w ramach IWT, planuję starty w niektórych zawodach freestyle (PWA i EPF), planuję też starty w międzynarodowych zawodach surfingowych w ramach WSL. Chciałbym też wystartować w Mistrzostwach Polski windsurfingu wave i surfingowych, jednak jest to organizacyjnie trudne, ponieważ zawody odbywają się na prognozę.

Zatem życzymy zrealizowania swoich wielkich marzeń sportowych!

foto: RussellKontakt Polskie stowarzyszenie windsurfingu

ul. Podmiejska 19
01-498 Warszawa
NIP: 522-27-98-024
Zobacz pełne dane teleadresowe