powrót do Aktualności

Rekordowa frekwencja w Pucku!

Po dłuższej prezerwie, spowodowanej koncentracją zawodników na Mistrzostwach Świata i Europy rozgrywanych na Silvaplana w Szwajcarii, foilowcy w kraju znów ruszyli w bój. W Pucku odbył się kolejny Trening Regatowy – Przygotowanie do Mistrzostw Polski w klasie Open Foil Race. Na starcie stanęła rekordowa liczba 58 uczestników, którzy zostali podzieleni na dwie odrębne floty. W pierwszej rywalizowali seniorzy i mastersi, a w drugiej juniorzy.

W sobotę pogoda była bardzo kapryśna. Start zaplanowano na 11.00, w tym samym czasie nad Puck nadciągnęły solidne chmury. Wiało bardzo słabo, w granicznym wietrze udało się przeprowadzić tylko jeden pełny wyścig dla obu grup. Wygrał go Radek Furmański, wyprzedzając Michała Polanowskiego, który po dłuższej przewie, znów pojawił się w foilowej flocie. We grupie U18 wygrał Kacper Gwóźdź. Tuż po starcie drugiego wyścigu, wiatr siadł praktycznie do zera i zaczęło konkretnie padać. Po blisko godzinnej halsówce, zawodnicy wrócili na brzeg. Koło 15.00 pogoda i wiatr znowu się ustabilizowały i żeglarze wrócili na wodę. Rozegrano kolejne dwa wyścigi, które wygrali Michał Polak i Dominik Lewiński (OPR) oraz Olek Niziołek i ponownie Kacper Gwóźdź.

Niedziela przywitała żeglarzy znacznie lepszą pogodą, przede wszystkim słońcem i solidniejszym wiatrem. Początkowo wiało 15 węzłów, by w ostatnim wyścigu w szkwałach osiągnąć 25. W takich warunkach obie floty zaliczyły aż pięć wyścigów. Najlepiej tego dnia żeglował Bartek Kwiek, który po nieco słabszej sobocie, wygrał 3 wyścigi, a w dwóch kolejnych był 2 i 3. Ta duża zaliczka punktowa pozwoliła mu skończyć Trening Regatowy w Pucku na wysokim drugim miejscu. Dobrze żeglował też dotychczasowy lider – Radek Furmański, który wprawdzie nie wygrał żadnego biegu, ale pięć wyścigów w ścisłej czołówce dało mu zwycięstwo w klasyfikacji generalnej floty Open Foil Race. Trzecie miejsce ostatecznie wywalczył Michał Polak, a Michał Polanowski był 4. Najwyżej sklasyfikowaną kobietą była Zofia Noceti-Klepacka, która był 17.

W gronie U18, w niedzielę najlepiej żeglowali Antoni Siwek oraz Konrad Machura. Przy remisie punktowym zwycięzcą regat w Pucku został Antek. Trzecie miejsce wywalczył Daniel Ugniewski, który minimalnie wyprzedził Kacpra – lidera po sobotnich wyścigach. Wśród pięciu dziewcząt, jakie zgłosiły się do zawodów, najwyżej została sklasyfikowana Pola Wawrzyniak (13.). Od czwartku rozpoczynają się w Pucku Mistrzostwa Polski Juniorów i Masterów w klasie Open Foil Race.