powrót do Klasy windsurfingowe

RS:X

Klasa RS:X powstała w wyniku udanego przetargu firmy Neilpryde Windsurfing na dostawę jedynego sprzętu do windsurfingu na Igrzyska Olimpijskie w 2008 roku w Chinach. RS:X został zaprojektowany w 2004 roku i rozpoczął produkcję w 2005 roku.
Konstrukcja RS:X wyposażona jest w pędnik, z masztem węglowym i wysięgnikiem, szeroką deskę, łączącą nowoczesną konstrukcję deski windsurfingowej z mieczem, umożliwiając w ten sposób rozgrywanie regat w niemal dowolnych warunkach od 3 do 30 węzłów. Oznacza to, że RS:X jest zawsze dynamiczną, uniwersalną klasą do obserwowania, a wyścigi są zawsze blisko, ekscytujące i atrakcyjne wizualnie.
Dla zawodników dostępne są dwa rozmiary żagla. Mężczyźni używają żagla o długości 9,5 m, podczas gdy kobiety i młodzież wykorzystują 8,5 m żagla. Pędnik i deska zostały zaprojektowane w połączeniu ze sobą w celu zapewnienia wysokiego poziomu synergii projektowej.
Stowarzyszenie Klasy RS:X zostało założone w listopadzie 2006 r. i uprawomocnione w styczniu 2007 r. mając kluczowe znaczenie dla ustanowienia i ciągłego rozwoju RS:X-a jako międzynarodowej klasy olimpijskiej.
RS:X jest najbardziej przystępną klasą żeglarską, która jest uprawniona do udziału w Igrzyskach Olimpijskich. Jest również bardzo łatwa w transporcie, ponieważ może być przewożona w samolotach rejsowych jako nadbagaż, co pozwala deskarzom konkurować na arenie międzynarodowej przy minimalnych kosztach. Umożliwia to zaplanowanie wielu regat, na których może wziąć udział duża liczba deskarzy z całego świata.
Inauguracyjne Mistrzostwa Świata RS:X odbyły się na Jeziorze Garda we Włoszech, a udział w nich wzięło 244 osoby. Kolejne regaty Mistrzostwa Świata w 2007 roku Cascais (Portugalia) i w 2008 roku Auckland (Nowa Zelandia) przyciągnęły odpowiednio 186 i 193 żeglarzy.
Ponad 3000 zestawów sprzętu zostało sprzedanych od czasu rozpoczęcia produkcji w 2005 roku dla konkurentów w ponad 50 krajach na 6 kontynentach.
Klasa RS:X jest aktywnie zaangażowana w opracowywanie flot wyścigowych w wieku U21, U19 i U17, którzy rywalizują w osobnych Mistrzostwach Świata i Kontynentu. Należy zauważyć, że tylko flota U19 otrzymuje tytuły mistrzów świata dla kategorii młodzieży męskiej i żeńskiej uznanych przez ISAF ze względu na surowe ograniczenia, które nakładają na nich liczbę.

Tekst tłumaczony ze strony rsxclass.org

Medaliści Igrzysk Olimpijskich w klasie RS:X
Igrzyska Olimpijskie:
2016 Rio de Janiero (Brazylia)
Kobiety:
1m. Charlie Picon (Francja)
2m. Peina Chen (Chiny)
3m. Stefania Elfutina (Rosja)
Mężczyźni:
1m. Dorian Van Rijsselberghe (Holandia)
2m. Nick Dempsey (Wielka Brytania)
3m. Pierre Le Coq (Francja)

2012 Londyn (Wielka Brytania)
Kobiety:
1m. Marina Alabau (Hiszpania)
2m. Tuuli Petaja (Finlandia)
3m. Zofia Noceti- Klepacka
Mężczyźni:
1m. Dorian Van Rijsselberghe (Holandia)
2m. Nick Dempsey (Wielka Brytania)
3m. Przemysław Miarczyński (Polska)

2008 Pekin (Chiny)
Kobiety:
1m. Jian Yin (Chiny)
2m. Alessandra Sensini (Włochy)
3m. Bryony Shaw (Wielka Brytania)
Mężczyźni:
1m. Tom Ashley (Nowazelandia)
2m. Julien Bontemps (Francja)
3m. Shahar Zubari (Izrael)

 

Największe osiągnięcia Polaków w klasie RS:X:
Igrzyska Olimpijskie:
2016 Rio de Janiero (Brazylia)
14m. Małgorzata Białecka
4m. Piotr Myszka

2012 Londyn (Wielka Brytania)
3m. Zofia Noceti- Klepacka
3m. Przemysław Miarczyński

2008 Pekin (Chiny)
7m. Zofia Noceti- Klepacka
16m. Przemysław Miarczyński

Mistrzostwa Świata (pozycje medalowe)
2016 Ejlat (Izrael)
1m. Małgorzata Białecka
1m. Piotr Myszka

2014 Santander (Hiszpania)
2m. Przemysław Miarczyński

2012 Kadyks (Hiszpania)
2m. Zofia Noceti-Klepacka

2011 Perth (Portugalia)
2m. Zofia Noceti-Klepacka
2m. Piotr Myszka

2010 Kerteminde (Dania)
1m. Piotr Myszka
2m. Przemysław Miarczyński

2007 Cascais (Portugalia)
1m. Zofia Klepacka
2m. Przemysław Miarczyński

2006 Torbole (Włochy)
3m. Przemysław Miarczyński

 

Sprzęt klasowy

 
Żagiel RSX 8,5


Deska RSX

Zasady rozgrywania zawodów, trasy, procedura startowa, czas wyscigu, ilość wyscigów na regatach.

Zasady rozgrywania regat w klasie RS:X są podobne jak w innych klasach olimpijskich tj. regaty składają się z serii wyścigów (planowo 12 wyścigów) wraz z jednym wyścigiem medalowym na końcu regat. Obecnie prowadzone są prace i próby testowania nowych systemów tak aby zwycięzcą regat zostawała osoba która zwycięży w ostatnim wyścigu regat wg zasady „winner takes all”. Trasy na jakich ścigają się zawodnicy to up wind/down wind (po „śledziu”) do góry i w dół z różną ilością okrążeni oraz różnymi wariantami mety. Często stosowane są typowe w żeglarstwie trasy trapezowe.

Aktualny ranking pucharu polski, swiata

Ranking PŚ w klasie RSX dostępny jest na stronie
http://www.sailing.org/rankings_table

Obecnie w rankingu sklasyfikowanych jest 156 zawodniczek oraz 273 zawodników.
Ranking jest przeliczany kilka razy w ciągu roku kalendarzowego. Dodatkowo od kilku lat prowadzony jest World Cup (Puchar Świata) składający się z kilku regat w ciągu roku i kończący się Finałem Pucharu Świata. W tym roku były to regaty PŚ w Miami, Hyeres a finał został rozegrany w Santander.Kontakt Polskie stowarzyszenie windsurfingu

ul. Podmiejska 19
01-498 Warszawa
NIP: 522-27-98-024
Zobacz pełne dane teleadresowe