powrót do Aktualności

W związku z pandemiczną na świecie Igrzysk Olimpijskie w Tokio zostały przesunięte na rok 2021. Polski Związek Żeglarski podjął jednak decyzję o utrzymaniu nominacji olimpijskich dla żeglarzy klasy RS:X Zofii Klepackiej i Piotra Myszki, z którym rozmawialiśmy o tej sytuacji.

PZŻ podał nominacje imienne do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, na których znalazło się Twoje nazwisko. Jak się czujesz po 4 latach walki o ten paszport?

P.M. Nominację imienną mam już od marca. Teraz zapadła decyzja, że nie będzie żadnych zmian w związku z przełożeniem Igrzysk na przyszły rok. Cieszę się z tego powodu bardzo, bo to daje spokój w przygotowaniach i czystą głowę.

No właśnie, poprzednio nie cieszyłeś się zbyt długo, bo zdaje się dzień po ogłoszeniu nominacji, zapadła decyzja o przełożeniu Igrzysk Olimpijskich. Był szok?

P.M. Jestem realistą i spodziewałem się tej decyzji. Dla naszej klasy nie była to zbyt dobra informacja, ale generalnie podjęto najlepszą z możliwych decyzji. Zdrowie sportowców jest najważniejsze.

Czy to odłożenie IO o rok, w Twoim przypadku, stanowi jakiś problem? Czy utrzymasz mobilizację, której finał przecież miał już być za niecałe 2 miesiące?

P.M. Robiłem to już tyle razy, że jeden dodatkowy rok treningu w moim życiu, to żaden problem. Mam to we krwi, lubię to robić i do póki mam w tym fun, to mam też motywację. Tu chodzi również o Igrzyska, które traktuję bardzo poważnie i chciałbym zdobyć na nich medal. To będzie medal dla nas wszystkich.

Który z Twoich krajowych rywali będzie teraz Twoim sparingpartnerem, by pomóc w zdobyciu tego medalu?

P.M. Już od roku trenuję tylko z Radkiem Furmańskim i to raczej z nim będę przygotowywał się do Igrzysk. Poza tym Radek jest drugi w eliminacjach, wiec jest rezerwowym. Mam nadzieję, że będę mógł liczyć na jego pełne wsparcie i zaangażowanie, to bardzo dobry zawodnik ze światowej czołówki.

Igrzyska w Tokio odbędą się w klasie RSX, tymczasem Ciebie często można zobaczyć na foilu. Czy traktujesz to tylko treningowo, czy już wybiegasz w przyszłość 2024?

P.M. Foila traktuje czysto treningowo, jako uzupełnienie RSXa. Nie wybiegam w przyszłość po za Tokio 2021. Najpierw zamknę ten rozdział.

Zatem skupiając się na RSX i IO, jakie cele sportowe na ten rok, na jakich poważnych zawodach międzynarodowych będzie można Ciebie zobaczyć? Czy w ogóle w dobie pandemii jest jakiś realny kalendarz regat?

P.M. W tym roku mamy zaplanowane ME RSX na listopad w Atenach. Prawdopodobnie pod koniec sierpnia odbędą się Mistrzostwa Polski. Kalendarz imprez będziemy uzupełniać na bieżąco wraz z odmrażaniem gospodarek na świecie.

Dzięki za poświęcony czas, trzymamy kciuki za zrealizowanie celów sportowych.

P.M. Dzięki i pozdrawiam!Kontakt Polskie stowarzyszenie windsurfingu

ul. Podmiejska 19
01-498 Warszawa
NIP: 522-27-98-024
Zobacz pełne dane teleadresowe