powrót do wszystkich zawodów

O imprezie

Zacięte pojedynki na regatach Japa Cup

W Pucku zakończyły się regaty Japa Cup zaliczane do Grand Prix IWA, których Sponsorem Głównym była marka Big Star. Do rywalizacji przystąpiło 42 zawodników, w tym goście z Łotwy. Akwen w Pucku znów okazał się idealny do rozgrywania regat windsurfingowych. Przez trzy dni wiatr uczestnikom dopisywał, choć jak wielu komentowało: „mogłoby być cieplej”.

W najliczniejszej grupie – Youth i Junior wystartowało 26 żeglarzy. Od pierwszych wyścigów wysoką formę na tych pierwszych regatach sezonu pokazał Igor Lewiński. Cztery wygrane wyścigi stawiały go w gronie murowanych faworytów do zwycięstwa. Równie dobrze żeglował Oliwier Urbański, ale sytuacja nieco się odwróciła drugiego dnia regat. Seryjnie wyścigi zaczął wygrywać Łotysz Davis Mazais, który minimalnie wyszedł na prowadzenie. O końcowej kolejności, jak się później okazało, zdecydował ostatni niedzielny wyścig. Wygrał go Igor Lewiński i to on stanął na najwyższym stopniu podium. Srebrny medal wywalczył Mazais, a brązowy Urbański. Najlepszą zawodniczką w kategorii Youth została Anna Igielska. W kategorii Junior złote medale wywalczyli: Maciej Dąbek oraz Maria Rudowicz.
Do pojedynku Polsko-Łotewskiego o złoty medal Japa Cup doszło również w kategorii Master. Janis Preiss, który kilka lat temu w Pucku zdobył tytuł Mistrza Europy, ze wszystkich sił starał się ponownie stanąć na najwyższym stopniu podium. Nie dal rady, na tych regatach nie było mocnych na Bartłomieja Kwieka, który aż ośmiokrotnie mijał linię mety na pierwszym miejscu. Były to kolejne wygrane przez niego regaty Pucharu Polski PSW. Srebrny medal wywalczył Janis Preiss, a brązowy Paweł Dittrich, który bardzo dobrą żeglugą w niedzielnych wyścigach wyprzedził Kubę Janika.

To były kolejne udane regaty Pucharu Polski PSW, na których rozegrano aż 13 wyścigów. Duże słowa uznania należą się organizatorom oraz sędziom, a wielkie podziękowania Sponsorowi Głównemu – marce Big Star. Przy okazji zapraszamy na kolejną odsłonę Pucharu Polski PSW – regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, które również w Pucku odbędą się w dniach 19-22 maja.