powrót do Klasy windsurfingowe

Formuła

Podobnie jak w sportach motorowych, Formułą określamy najbardziej prestiżową i najbardziej techniczną odmianę regatowego windsurfingu. Ogromne dwunastometrowe żagle, bardzo szeroki pokład deski utrzymywany w wodzie przez siedemdziesięciocentymetrową płetwę, to ekstremalne połączenie, dzięki któremu zawodnik jest w stanie osiągnąć pełny ślizg przy wietrze o prędkości zaledwie 7 węzłów (13 km/h). Mimo sporych rozmiarów, sprzęt po odpowiednim zestrojeniu lub wymianie żagla, jest w stanie przy silniejszym wietrze osiągnąć dużą prędkość, momentami szybując kilka centymetrów ponad wodą. Daje to żeglarzowi dużą dawkę adrenaliny i ogromną frajdę. Wyścigi Formuły Windsurfing tworzą niezwykłe widowisko, dostarczając mnóstwo emocji obserwatorom zgromadzonym wokół trasy.

Formuła Windsurfing daje również szanse młodym amatorom na naukę regatowego kunsztu. Mimo, że klasa ta wymaga perfekcyjnej techniki na najwyższym poziomie ścigania, to kadłub deski z wypornymi burtami, jest niezwykle stabilny przy żegludze i stawianiu pierwszych kroków. Produkowane są nawet specjalne formuły dla dzieci i adeptów windsurfingu, które zapewniają większą stabilność i są nieco wytrzymalsze.

Przez wiele lat Formuła Windsurfing stanowiła poligon doświadczalny dla innowacji deskowego świata. Na pewno przyczyniała się do tego obecność światowej czołówki w szeregach zawodników tej klasy. Mówiąc o wielkich nazwiskach należy podkreślić ogromny wkład polskich zawodników w rozwój Formuły. To właśnie w tej klasie Wojtek Brzozowski i Dorota Staszewska w roku 2000 i kolejnych latach zdobywali tytuły Mistrzów Świata, co wiernie śledziły ogólnopolskie stacje telewizyjne. Od tamtego czasu popularność gigantycznych żagli nieco spadła, miano innowacyjności i technologicznego prestiżu przejęła Formuła Foil.Kontakt Polskie stowarzyszenie windsurfingu

ul. Podmiejska 19
01-498 Warszawa
NIP: 522-27-98-024
Zobacz pełne dane teleadresowe