powrót do Kluby żeglarskie

Sopocki Klub Żeglarski ERGO Hestia Sopot

Kontakt
tel +48 58 555-72-00
skz_sopot@wp.pl
http://skz.sopot.pl

Sekcje:

Nabór wyłącznie do sekcji początkujących poprzez kontakt z klubem.

Aktualna informacja o obozach dla dzieci – http://skz.sopot.pl/obozy

Początki SKŻ sięgają 1983 roku, kiedy to zawodnicy i członkowie sekcji windsurfingowej działającej przy klubie „Neptun” w Gdańsku powołali do życia Sopocki Klub Żeglarski. Z garstki pasjonatów rozrośliśmy się do całkiem sporego klubu – obecnie liczymy prawie 200 członków, w tym ponad 100 osobową sekcję wyczynową.

Pierwsze sukcesy
Od początku swego istnienia w klubie królowało żeglarstwo deskowe i to na bardzo wysokim poziomie. Pierwszy tytuł Mistrza Polski zdobył dla klubu założyciel i wieloletni komandor SKŻ – Stefan Jopyk. Pierwszy medal Mistrzostw Świata pojawił się w 1994 roku, kiedy to Jacek Frydrychowicz zajął II miejsce w kategorii do lat 16.

Nasi olimpijczycy
Piotr Olewiński reprezentował nas Na Igrzyskach Olimpijskich w 1992 roku w Barcelonie. W 2000 roku w Sydney, windsurfingowa reprezentacja kraju składała się wyłącznie z zawodników naszego klubu: Anny Gałeckiej i Przemka Miarczyńskigo. W 2004 roku na Igrzyska Olimpijske do Aten pojechała dwójka naszych zawodników – po raz drugi Przemek Miarczyński startujący w klasie Mistral oraz Maciej Grabowski w klasie Laser. W 2008 i 2012 roku w Pekinie znów wystąpił Przemek, najlepszy nasz zawodnik – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, Europy i Świata. To właśnie w Londynie Przemek wywalczył brązowy medal Igrzysk Olimpijskich. Na Igrzyskach w Rio w 2016 r. reprezentowała nas mistrzyni świata klasy RS:X Małgorzata Białecka.

Nie tylko deski
W klubie działa pięć sekcji windsurfingowych, a od 2001 roku rozpoczęła swą działalność sekcja żeglarska. Na początku były tylko łódki klasy Optimist, a dzisiaj dołaczyły do nich także łódki  młodzieżowej klasy 420, Laser oraz Finn.

Nowoczesna siedziba
W 2003 roku klub został całkowicie zrównany z ziemią. Tylko po to jednak, aby na tym miejscu wybudować nowoczesną siedzibę, z hangarami na około 400 desek i żagli, szatniami, natryskami, siłownią, hotelem, restauracją i salami konferencyjnymi i zapleczem biurowym i technicznym.

GaleriaKontakt Polskie stowarzyszenie windsurfingu

ul. Podmiejska 19
01-498 Warszawa
NIP: 522-27-98-024
Zobacz pełne dane teleadresowe